W miarę jedzenia apetyt rośnie, i tak było z moją witryną. W moim domu nie ma już kompletnie wolnego miejsca ale jak się bardzo chce to się znajdzie. Jakiś czas temu kupiłam toaletkę, bo zachciało mi się być damą co się maluje a skończyłam grzebiąc w ziemi i sprawdzając wilgotność podłoża, tak więc sprawa szybko się rozwiązała. Sprzedałam Toaletkę.

Witrynę udało mi się zdobyć nawet w własnej rodzinie i tak oto w lutym przywiozłam ją do domu. To była praca zbiorcza kilku osób i choć naprawdę było ciężko to było warto. Witryna jest od Cioci, którą załatwiła moja teściowa, przewieziona do domu przez mojego męża kuzyna, odnowiona przez mojego tatę, pomalowana przez mnie a całą elektryką zajmował się mój mąż. Dziękuje Wam wszystkim za to, bo każdego dnia stoję przed nią i niesamowicie daje mi to wiele radości.

Malowanie Witryny

Chciałam iść na łatwiznę i szybko się to na mnie zemściło. Farba została zdjęta tylko z przednich drzwi a środek tylko zmatowiłam. Niestety jak ten środek posprejowałam, to wszystko zaczęło brzydko pękać i efekt był bardzo mizerny, widać na zdjęciu. Musiałam zdjąć całą farbę z drzwi jak i z środka, jedynie z tyłu nie ścierałam. Fronty drzwi zostały pokryte farbą w spray do metalu kupiony w ACTION, 5 opakowań było mi potrzebne. Środek niestety nie dałam rady spray pomalować, bo wszystko było widać i kupiłam farbę do metalu w Leroy Melin, jedna mała puszka 0,25l wystarczyła na środek i tył.

Szyby

Skonsultowałam się z szklarzem, odradził mi wymianę szyb ze względu na to, że chciałam aby witryna pozostała szczelna. Wszystkie szyby są oryginalne. Tam gdzie była farba na szybie, wszystko zeszło sprawnie zwykłą żyletką. Półki w środku również pozostały szklane, jednak żeby była cyrkulacja powietrza, szklarz zrobił mi w każdej po 5 dziur, poukładałam je na przemiennie. Koszt zrobienia jednego otworu w szkle 5 zł. Jeśli jest to szyba hartowana tak jak w popularnej witrynie MILSBO z IKEA, musisz liczyć się z nową szybą, hartowane szkło rozpadnie z mak przy próbie zrobienia otworu.

Wentylatory

Zamotowałam 2 wentylatory po przekątnej na górze i na dole, są to zwykłe wentylatorki komputerowe. Poniżej lista zakupów.

Ogrzewanie

W lecie temperatura dochodziła we wnętrz witryny do 33 st c było dość tropikalnie, jednak wraz z ochłodzeniem temperatura spadła mi do 21 st C, widać było to po roślinach, że zachwycone nie są. Ale mata grzewcza zakupiona na allegro sprawdziła się idealnie. Mniejsza ma 14 W mocy i na niej trzymam szczepki, a drugą przykleiłam do tylnej ścianki i ogrzewa dwie półki.

Oświetlenie

Dałam tam ledy dedykowane specjalnie uprawie roślin, zdecydowanie dają radę ale jak roślina się rozrasta to spektrum światła musi być mocniejsze, bo w dolej partii jest trochę ciemno. Każdy led jest w szynie i wysoka wilgotność ich nie uszkadza. Na samej górze mam dwa ledy poniżej jeden pasek. Dokupiłam oświetlenie akwarystyczne i i będę przenosnić te ledy, na niższa półkę.

Nawilżacz

Używam ewaporacyjnego, ale tak naprawdę wystarcza mały dyfuzor do aromaterapii, dolewam do tego też odżywek, które nadają się do opryskiwania. Wilgotność która się utrzymuje jest bardzo pożądana. Na dnie jest pojemnik z keramzytem do którego wlewam wodę, który też znacząco podnosi wilgotność.

Moje zakupy na allegro odnośnie oświetlenia, zasilaczy oraz wentylatory:

Podsumowanie

Całość wyposażenia kosztowała mnie ok 450 zł. Witryna się włącza i wyłącza za pomocą programatora czasowego i chodzi 10 godzin dziennie. Przeliczyliśmy to na rachunek za prąd przy cenie z sierpnia 2020 roczny koszt to ok 380zł W październiku doszedł mi jeszcze zakup maty za ok 110 zł.

Jeśli moje uwagi były pomocne to proszę Cię udostępnij, to bardzo mobilizujące i zobowiązujące dla mnie. Dziękuje

Masz pytania? Napisz: kontakt@zieloneklimaty.com